X

128/зп-25

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
04.07.2025
Дата надходження документа: 
04.07.2025
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
04.07.2025
128/зп-25
Про призначення тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Ярослава ДУХА, Романа Кидисюка, Надії Кобецької (доповідач), Олега КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана Мельника, Сергія ЧУМАКА, Галини Шевчук,

розглянувши питання про призначення тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 367/зп-24 оголошено прийняття від суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, заяв про складання кваліфікаційного іспиту.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 70 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) добір на посаду судді місцевого суду здійснюється в порядку, визначеному Законом, та включає етап складання кваліфікаційного іспиту.

Кваліфікаційний іспит є атестуванням професійної компетентності кандидата на посаду судді з метою виявлення належних знань, рівня підготовки та здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді (частина перша статті 74 Закону).

Згідно з частиною третьою статті 82 Закону суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду за результатами конкурсу на зайняття вакантної посади судді, одночасно із кандидатами, які беруть участь у доборі на посаду судді, складає кваліфікаційний іспит у порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, визначених статтею 82 Закону.

Частиною третьою статті 74 Закону встановлено, що кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичних завдань. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної). Практичні завдання проводяться щодо вибраної (вибраних) кандидатом спеціалізації (спеціалізацій) суду. Форма та зміст тестувань, практичних завдань, а також порядок їх проведення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Згідно з частиною четвертою статті 74 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту оприлюднює його програму та перелік питань тестування (крім тестування щодо когнітивних здібностей) на своєму офіційному вебсайті.

Програму іспиту та таксономічну характеристику анонімного тестування з історії української державності для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, затверджено рішенням Комісії від 29 січня 2025 року № 29/зп-25.

На виконання рішення Комісії від 29 січня 2025 року № 29/зп-25 на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 12 травня 2025 року оприлюднено перелік питань тестування з історії української державності.

Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів затверджено рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24 (зі змінами, далі – Положення).

Згідно з пунктом 1.9 розділу 1 Положення черговість етапів складання іспиту визначається рішенням Комісії.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 травня 2025 року № 105/зп-25 (зі змінами) призначено кваліфікаційний іспит для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, та визначено таку черговість етапів його проведення:

перший етап – тестування знань з історії української державності;

другий етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду;

третій етап – тестування когнітивних здібностей;

четвертий етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 травня 2025 року № 105/зп-253 (зі змінами) також визначено прохідний бал першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування знань з історії української державності) з урахуванням того, що до другого етапу допускається не більше 7 200 кандидатів на посаду судді та суддів, які набрали бал не нижче 65 відсотків максимально можливого бала. У разі якщо двоє і більше кандидатів на посаду судді та суддів отримали однаковий найнижчий прохідний бал першого етапу кваліфікаційного іспиту, до другого етапу кваліфікаційного іспиту допускаються всі такі кандидати на посаду судді та судді.

Відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Положення етап кваліфікаційного іспиту призначається рішенням Комісії, яке оприлюднюється на офіційному вебсайті Комісії не пізніш як за 10 календарних днів до дати його проведення. У цьому рішенні Комісії зазначається: графік складання етапу іспиту; форма складання етапу іспиту (на паперових або електронних носіях) та тип практичного завдання (для етапу виконання практичного завдання); дата, час і місце реєстрації учасників та проведення етапу іспиту; інформація про учасників, допущених до складання етапу іспиту; інформація про метод визначення індивідуального коду та робочого місця учасника для складання етапу іспиту.

Згідно з рішеннями Комісії до складання кваліфікаційного іспиту в доборі, оголошеному 11 грудня 2024 року, допущено та продовжено участь 7868 кандидатів на посаду судді місцевого суду.

Рішеннями Комісії до складання кваліфікаційного іспиту допущено та продовжено участь 562 суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.

Відповідно до пункту 1.6 розділу І Положення основними принципами іспиту є об’єктивність, неупередженість, запобігання конфлікту інтересів, прозорість, рівність умов для його учасників та дотримання встановлених законодавством правил поведінки щодо конфлікту інтересів.

З метою дотримання принципу рівності умов для учасників кваліфікаційного іспиту Комісія вважає за необхідне визначити графік тестування знань з історії української державності з урахуванням єдиного критерію: за прізвищами кандидатів в алфавітному порядку.

Частиною дев’ятою статті 74 Закону визначено, що кандидат на посаду судді, який не з’явився для складання кваліфікаційного іспиту без поважних причин, відмовився від його складання чи не склав його, може бути допущений до складання такого іспиту повторно не раніше ніж через один рік.

Відповідно до пункту 1.14 розділу 1 Положення участь кандидата на посаду судді місцевого суду або судді, допущеного до кваліфікаційного іспиту (відповідного етапу кваліфікаційного іспиту), у його складанні є обов’язковою. Неявка учасника на складання відповідного етапу кваліфікаційного іспиту не перешкоджає його проведенню. Кандидат на посаду судді місцевого суду, який не є суддею, та суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду, у разі неявки на етап кваліфікаційного іспиту зобов’язані повідомити Комісію про поважність причин такої неявки протягом п’яти календарних днів з дня, коли цей етап відбувся. Неповідомлення у строки, визначені Положенням, може мати наслідком визнання учасника таким, що не з’явився для складання кваліфікаційного іспиту без поважних причин.

Водночас серед осіб, що допущені до складання кваліфікаційного іспиту, є військовослужбовці, у яких може не бути можливості з’явитися у визначені Комісією дату та час його проведення у зв’язку з виконанням конституційного обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України.

Заслухавши члена Комісії – доповідача Надію Кобецьку, обговоривши зазначене питання, Комісія дійшла висновку про необхідність призначення тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду; визначення графіка його проведення та сприяння військовослужбовцям у складанні іспиту шляхом перенесення дати та часу тестування.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 74, 82, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

1. Призначити тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.

2. Визначити графік складання тестування знань з історії української державності (додається).

3. Встановити, що тестування знань з історії української державності здійснюватиметься з використанням комп’ютерної техніки.

4. Визначити, що кількість завдань для тестування знань з історії української державності обираються в інформаційній системі за принципом випадковості з урахуванням таксономічної характеристики тестування та кількості тестових завдань в кожному розділі (підрозділі) Програми іспиту і таксономічної характеристики анонімного тестування з історії української державності для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, затверджених рішенням Комісії від 29 січня 2025 року № 29/зп-25.

5. Визначити, що тривалість тестування знань з історії української державності – 40 хвилин.

6. Визначити, що кількість запитань у тестуванні знань з історії української державності – 40.

7. Визначити, що максимально можливий бал на етапі тестування знань з історії української державності – 40.

8. Встановити, що індивідуальний код і робоче місце для складання тестування знань з історії української державності визначаються за принципом випадковості із застосуванням методу сліпого вибору учасником серед надрукованих та розміщених перед ним / нею випадковим чином прихованих варіантів.

9. Визначити, що спостереження заінтересованих осіб за процесом тестування знань з історії української державності забезпечуватиметься в мережі «Інтернет» у режимі реального часу.

10. Визначити, що за письмовим зверненням учасника з числа військовослужбовців, поданим через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua), дату складання ним тестування знань з історії української державності може бути змінено у межах графіка (з 15 липня 2025 року до 24 липня 2025 року).

Головуючий                                                                                   Олексій ОМЕЛЬЯН

Члени Комісії:                                                                                Михайло БОГОНІС

                                                                                                          Ярослав ДУХ

                                                                                                          Роман Кидисюк

                                                                                                          Надія КобецькА

                                                                                                          Олег Коліуш

                                                                                                          Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                          Руслан МЕЛЬНИК

                                                                                                          Сергій ЧУМАК

                                                                                                          Галина Шевчук

Додатки до рішення: