Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ (доповідач), Олега КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про здійснення організаційних заходів щодо проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду,
встановила:
Рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року №№ 366/зп-24, 367/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду та приймання від суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, заяв про складання кваліфікаційного іспиту.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 70 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) складання кваліфікаційного іспиту є одним із етапів добору на посаду судді місцевого суду.
Частиною третьою статті 74 Закону визначено, що кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичних завдань.
Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної).
Практичні завдання проводяться щодо вибраної (вибраних) кандидатом спеціалізації (спеціалізацій) суду.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту оприлюднює його програму та перелік питань тестування (крім тестування щодо когнітивних здібностей) на своєму офіційному вебсайті (частина четверта статті 74 Закону).
Відповідно до частини третьої статті 82 Закону суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду за результатами конкурсу на зайняття вакантної посади судді, одночасно із кандидатами, які беруть участь у доборі на посаду судді, складає кваліфікаційний іспит у порядку, передбаченому статтею 74 цього Закону, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 93 Закону до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України належить, зокрема, прийняття кваліфікаційного іспиту.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 105 Закону науково-методичне забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України здійснює Національна школа суддів України.
Рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24 (зі змінами, внесеними згідно з рішеннями Комісії від 15 липня 2024 року № 220/зп-24, від 13 січня 2025 року № 8/зп-25) затверджено Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів (зі змінами, далі – Положення).
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 Положення визначено організаційні заходи з підготовки до проведення кваліфікаційного іспиту, зокрема: розроблення проєкту програми іспиту (програм етапів іспиту) і таксономічних характеристик тестувань; затвердження програми іспиту (програм етапів іспиту) і таксономічних характеристик тестувань; розроблення завдань іспиту.
Пунктами 2.2, 2.4 розділу 2 Положення встановлено, що зміст тестувань і практичних завдань визначається програмою іспиту. Проєкти програм етапів іспиту, таксономічні характеристики тестувань та завдання іспиту розробляються Національною школою суддів України або самостійно Комісією. До виконання цих заходів може бути залучено інших фахівців.
Національною школою суддів України передано Комісії проєкти програм іспитів і таксономічних характеристик анонімних тестувань з історії української державності, загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду (листи від 18.12.2024 № 01ел-6941/24 та від 12.12.2024 № 01ел-6859/24).
Для розроблення проєкту програми іспиту та таксономічної характеристики анонімного тестування з історії української державності Національною школою суддів України залучено зовнішніх фахівців, які володіють необхідними компетентностями в цій сфері знань. Також до підготовки програми проєктом міжнародної технічної допомоги залучено й інших національних фахівців-експертів.
Розробленню бази тестових завдань для перевірки когнітивних здібностей передувала низка консультацій з національними та іноземними експертами, що мають досвід як створення відповідних тестових завдань, так і їх застосування під час конкурсних процедур у сфері публічної служби, у т.ч. у сфері правосуддя. Комісії були надані рекомендації щодо змісту та особливостей тестування когнітивних здібностей кандидатів на посади суддів, що відповідають кращим міжнародним практикам у цій сфері. З урахуванням висновків та рекомендацій експертів Комісією сформовано технічне завдання з розроблення унікальної бібліотеки тестів для перевірки когнітивних здібностей учасників кваліфікаційного іспиту. За результатами відкритих торгів укладено договір з переможцем, на виконання якого розроблено та передано Вищій кваліфікаційній комісії суддів України базу тестових завдань.
Програми етапів іспиту та таксономічні характеристики тестувань для відповідного етапу іспиту затверджуються Комісією та оприлюднюються на офіційному вебсайті Комісії не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення відповідного етапу іспиту (пункт 2.5 розділу 2 Положення).
Комісія, обговоривши зазначене питання, дійшла висновку про необхідність здійснення організаційних заходів з підготовки до складання кваліфікаційного іспиту кандидатами на посаду судді місцевого суду та суддями, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 70, 74, 82, 93, 101, 105 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Затвердити Програму іспиту та таксономічну характеристику анонімного тестування з історії української державності для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 1).
2. Затвердити Програму іспиту та таксономічну характеристику анонімного тестування загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 2).
3. Доручити Національній школі суддів України розробити базу тестових завдань з історії української державності в кількості не менше 700 тестових завдань.
4. Доручити Національній школі суддів України адаптувати базу тестових завдань, розроблену для проведення кваліфікаційного іспиту в межах кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних судів, з метою проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду:
- із загальних знань у сфері права в кількості не менше 500 тестових завдань;
- з адміністративної спеціалізації в кількості не менше 1000 тестових завдань;
- із господарської спеціалізації в кількості не менше 1000 тестових завдань;
- із загальної спеціалізації (цивільні, кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення) в кількості не менше 1500 тестових завдань.
5. Провести консультації з проєктами міжнародної технічної допомоги щодо механізму реалізації завдань технічної, логістичної та експертної допомоги при проведенні кваліфікаційного іспиту.
6. Доручити Національній школі суддів України розробити алгоритм та графік підготовки тестових завдань. Встановити, що кінцевий строк передачі Комісії баз тестових завдань – 20 квітня 2025 року.
7. Забезпечити проведення тестування загальних знань у сфері права та тестування знань зі спеціалізації відповідного суду у межах єдиного тестування.
8. Оприлюднити на офіційному вебсайті Комісії:
- довідкову інформацію про зміст анонімного тестування когнітивних здібностей кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 3);
- Програму іспиту та таксономічну характеристику анонімного тестування з історії української державності для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду;
- Програму іспиту та таксономічну характеристику анонімного тестування загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду;
- не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту (його першого етапу) перелік питань тестування з історії української державності, загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної);
- не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту (його першого етапу) перелік правильних відповідей на тестові запитання з історії української державності, загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної).
Головуючий Андрій ПАСІЧНИК
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Віталій ГАЦЕЛЮК
Ярослав ДУХ
Роман КИДИСЮК
Надія КОБЕЦЬКА
Олег КОЛІУШ
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ
Руслан МЕЛЬНИК
Олексій ОМЕЛЬЯН
Роман САБОДАШ
Галина ШЕВЧУК