X

Комісія та ГРД провели спільну стратегічну сесію

04.02.2025

31 січня – 1 лютого 2025 року у Києві за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» відбулась спільна стратегічна сесія Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Громадської ради доброчесності з метою узгодження механізмів взаємодії під час добору доброчесних і кваліфікованих кадрів для поповнення суддівського корпусу.

Відкрив захід керівник відділу «Належне управління і верховенство права» Представництва Європейського Союзу в Україні Асьєр Сантільян Лузурьяга. Він наголосив на продовженні реформ в Україні та підсиленні інститутів правосуддя. Україна перебуває на початку переговорів з ЄС щодо євроінтеграції, зокрема у кластері верховенства права, тому важливо продемонструвати відданість засадничим принципам.

Голова ВККСУ Андрій Пасічник зауважив, що необхідно напрацювати алгоритм взаємодії обох органів, аби в майбутньому долати спільні виклики.

«Цей захід є актуальним, зважаючи на конкурс в апеляційні суди. Упевнений, що ми зможемо напрацювати спільні алгоритми та провести етап співбесід у конкурсі швидко та ефективно. Це серйозний виклик для нас усіх, адже кандидатів багато, а часу мало для того, щоб опрацювати їхні досьє і провести якісні співбесіди», – підкреслив Андрій Пасічник.

Під час сесії обговорювалось також питання загальних спроможностей сторін та їх оптимізації.

«Попри різні погляди та підгрунтя діяльності обох інституцій, нас об’єднує спільна мета – зробити судову систему України більш прозорою, підзвітною суспільству та такою, що відповідає європейським стандартам. Тож ми раді, що маємо змогу щиро і відверто обговорити проблемні питання та знайти спільні рішення», – зазначив співкоординатор ГРД Олег Яким’як.    

Член Комісії Віталій Гацелюк наголосив на напрацюванні спільної позиції щодо вдосконалення правового статусу та посилення спроможності ГРД в контексті поточних процесів інтеграції України до ЄС, в тому числі в межах підготовки Дорожньої карти у сфері верховенства права.

На думку члена Комісії Руслана Сидоровича, важливо забезпечити спільну спроможність ВККСУ та ГРД для завершення співбесід у межах конкурсу в апеляційні суди до кінця 2025 року, зважаючи на особливо гострий дефіцит суддів в апеляційних судах загальної юрисдикції. Він також акцентував, що завершення цього конкурсу до кінця поточного року передбачено міжнародними зобов’язаннями України в рамках європейської інтеграції.

Член ГРД Ольга Піскунова розповіла про алгоритм роботи Ради з суддівським досьє: аналіз матеріалів, комунікація з суддею, голосування, надсилання висновку/рішення до ВККСУ.

Йшлося й про реалізацію порядку доступу ГРД до досьє. Як повідомив член Комісії Роман Сабодаш, співбесіди в межах конкурсу в апеляційні суди розпочнуться на початку травня 2025 року. Комісія планує завчасно затвердити графік проведення співбесід з кандидатами та надати його ГРД, щоб узгодити всі нюанси до початку співбесід.   

На переконання Андрія Пасічника, співбесіди у процедурі кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді мають бути продуктивними і прозорими, водночас зрозумілими для суддів та суспільства. 

Як зазначив член Комісії Руслан Мельник, формат таких заходів дозволяє підсумувати та проаналізувати проблемні питання, які накопичилися за час співпраці ГРД та ВККСУ, визначити пріоритетні завдання, щоб оптимізувати наявні ресурси для одночасного проведення конкурсних процедур та кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді, що є справжнім викликом.

Під час сесії предметом обговорення були дискусійні питання щодо стандартів доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), спірні кейси оцінювання суддів та кандидатів. Приділено значну увагу доступу до суддівських досьє та обміну інформацією.